Jak rozumieć słowa „poza wypadkiem nierządu…” (Mt 19,9)

Zapraszam do obejrzenia filmiku dotyczącego nierozerwalności małżeństwa. Głównym tematem tego odcinka są słowa z Ewangelii wg św. Mateusza „A ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę – poza wypadkiem nierządu – naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa” (Mt 19,9).

Ten post ma 6 komentarzy

 1. Ojcze Jakubie skąd wiadomo że słowo „nierząd” oznacza zzwiązek ala konkubinat a nie prostytucję? Czy w czasach Jezusa nierząd nie oznaczał prostytucji? Czy może było jakieś inne słowo używane w ramach określenia prostytucji . Dziś nierząd to chyba raczej prostytucja.

 2. Witam serdecznie księdza. Szczęść Boże.Nie wiem, nie pasuje mi takie tłumaczenie z bardzo ważnego powodu. Jezus wspomina o żonie , wyraźnie wspomniana jest żona, więc dalsze słowa cyt. ” poza wypadkiem nierządu” dotyczą ciągle wspomnianej żony , a nie osoby płci żeńskiej, żyjącej w związku i uprawiającej nierząd. Niech Bóg Cie prowadzi.

  1. Pan Jezus wielokrotnie dostosowuje się w swoich wypowiedziach do powszechnie używanych zwrotów lub rzeczywistości, które nie zawsze odpowiadają sztywno rozumianej religii, a niekiedy nie mają Jego wypowiedzi bezpośredniego odzwierciedlenia w Biblii. Np. Jezus Mówi „Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził” (Mt 5,43). To zdanie jest tylko w połowie zaczerpnięte z Biblii, tzn. „Będziesz miłował bliźniego swego” (Kpł 19,18), druga połowa jest zaczerpnięta z tradycji ustnej. Nie ma w Biblii nigdzie napisane „nieprzyjaciela będziesz miał w nienawiści”. Więcej, całe zdanie brzmi: „Nie będziesz żywił w sercu nienawiści do brata. Będziesz upominał bliźniego, aby nie ponieść winy z jego powodu. Nie będziesz szukał pomsty, nie będziesz żywił urazy do synów twego ludu, ale będziesz miłował bliźniego jak siebie samego. Ja jestem Pan!” (Wj 19,17-18). Podobnie ma się sprawa z małżeństwami. Jezus odnosi się tutaj do rzeczywistości w której żyje. Jezus mówi o małżeństwie, ale nie wszystkie kobiety, które były nazywane żonami, były w związku małżeńskim. Również dzisiaj mamy masę ludzi, którzy nie zawarli sakramentalnego związku małżeńskiego, ale nazywają swoje partnerki żonami, a ich związki małżeństwem. W czasach Jezusa nie było jeszcze sakramentu małżeństwa, ale instytucja małżeństwa istniała w Judaizmie. Sam Jezus był na weselu (J 2,1-25). Jak wynika z terminologii użytej przez Mateusza, Jezus odnosi się do osób, które żyją z kobietami, traktując ich związek „jak” małżeństwo. Odnośnie terminologii wystarczy tutaj wspomnieć o liście św. Pawła, gdzie używa słowo porneia jako nierząd, czyli relacje seksualną pozamałżeńską: „Ze względu jednak na niebezpieczeństwo rozpusty (porneias) niech każdy ma swoją żonę, a każda swojego męża” (1Kor 7,2).

   1. Czyli słowa naszego Pana Jezusa w tym konkretnym przypadku nie odnoszą się sensu stricte do sakramentu małżeństwa , gdzie kobieta i mężczyzna udzielają go sobie nawzajem. Jak zatem powinien postąpić zdradzony mąż , gdy dowiadując się o zdradzie zony i o tym ,że go tak naprawdę nigdy nie kochała , a miłość pomyliła z pożądaniem jedynie jak mniemam, opuszcza wspólny dom .Zostawia w domu wszystkie dobra i zamieszkuje u rodziców. Po kilku latach poznaje miłość swojego życia. czy ma szansę starać się o unieważnienie małżeństwa?

    1. Panie Robercie, poruszył Pan w kilku zdaniach bardzo długi temat, który wymaga bardziej rozmowy. Nie da się go wyczerpująco wyjaśnić w kilku zdaniach.

     1. To prawda.Temat rzeka i zdaje się, że każda tergo typu sprawa powinna być traktowana bardzo indywidualnie. Zawsze myślałem , że słowa Pana : ” Poza wypadkiem nierządu” dotyczą małżeństwa w ogólnym tego słowa znaczeniu,Nawet naciskałem na znajomego ,że powinien starać się o unieważnienie ślubu – pobrali się , bo dziecko było w drodze -, ale jak widać ślub to ślub . Szkoda ,że tak wiele osób lekceważy sobie przysięgę małżeńską i podchodzi do tego bardzo niedojrzale ,a przecież lepiej, żeby ludzie zerwali zanim przysięgną przed Bogiem miłość i wierność dozgonną , bo po ślubie tylko płacz i życie albo w samotności ,albo w grzechu.Tak czy inaczej nie nam oceniać i osądzać. Te dzisiejsze czasy… ech. Dziękuje za obszerne wyjaśnienie. Niech brata Bóg błogosławi.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Menu