Boży Grób (Jerozolima)

Pod koniec 2017 roku, po prawie 500 latach, Boży Grób został na nowo otwarty. Ostatnie jego otwarcie miało miejsce w 1555 roku. Zaleziono w środku zachowaną półkę skalną, na której złożono ciało Jezusa. Z groty w której był pochowany Jezus, od strony południowej pozostała skała o wysokości 2 metrów, od strony północnej 90 centymetrów. Reszta została zniszczona.
Na zdjęciu pęknięta płyta pochodząca z okresu bizantyjskiego, a pod nią półka skalna, na której leżało ciało Jezusa.

Więcej informacji na temat Bożego Grobu: S.N. Klimas, Autentyczność Bożego Grobu w Jerozolimie, Kraków 2017.

Ten post ma 3 komentarzy

 1. Ewelina

  To była niesamowita łaska i szczęście móc nawiedzić Boży Grób właśnie w tym czasie… przecudowne wydarzenie życia… nie da się tego wyrazić słowami. Ojcu Jakubowi dziękuję

 2. Jarosław Tulin

  Ojcze Jakubie
  Chciałbym zapytać o drogę krzyżową a konkretnie o 3 upadki Jezusa. Pismo Święte nie wspomina o żadnym upadku, nie wspomina też o tym że Jezus spotkał swoją matkę oraz o Weronice. O ile o Weronice udało się mi odnaleźć jakieś informacje skąd ta tradycja to o upadkach Jezusa i matce nie. Czy może Ojciec zna z jakiego źródło pochodzi ta tradycja?

  1. Ojciec Jakub

   Pierwsze wspomnienia nabożeństw dotyczących męki Pańskiej w Ziemi Świętej sięgają końca IV wieku. Opisuje je pątniczka Egeria. Później nabożeństwo Drogi Krzyżowej bardzo rozwinęło się w okresie wypraw krzyżowych (XII-XIII w.). W XV w. nabożeństwo Drogi Krzyżowej wspominało o 7 upadkach. W XVI w. mamy już 12 upadków. Obecna form Drogi Krzyżowej utworzyła się na przełomie XVII/XVIII w. Pięć stacji (3 upadki, spotkanie z Maryją i Weroniką) są owocem tradycji chrześcijańskiej i dzisiaj nie wiemy ile było upadków. O spotkaniu z Maryją wspomina apokryf „Ewangelia Nikodema” (V wiek). Czytamy tam, iż Maryja zdołała się przedrzeć przez wrogi tłum i dobiec do Jezusa, który leżał w prochu po pierwszym upadku. Starała się Go podnieść, znosząc przy tym uderzenia i urągania żołnierzy rzymskich.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.