Biblistyka katolicka i protestancka

Czy biblistyka katolicka jest utworzona na podstawie literatury protestanckiej??? Zapraszam do obejrzenia filmiku, który odpowiada na to pytanie.

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Jak się tak pomyśli nad tym ile jest tak zwanych chrześcijańskich wyznań religijnych to aż samo przychodzi namyśl pytanie jaka z tych wspólnot „chrześcijańskich cieszy się uznaniem prawdziwego Boga i jego syna . Ja obecnie nie należę do żadnej wsulnoty religijnej i jest mi z tym dobrze . Niezależnie od tego do jakiej wsulnoty będziemy przynależyć i tak każdy odpowiada osobiście za sfoje postępowanie przed STWORZYCIELEM . Jeśli miałabym przynalerzyć do jakiegoś wyznania tak zwanego chrześcijańskiego który by swoim postępowaniem miałbybyć zgorszeniem dla innych ludzi i ja będąc w takiej wspólnocie nie nie mogła bym wpłynąć na jakąś sprawę żeby było w tej spulnocie lepiej to lepiej odejść z czegoś takiego. Osobista więź z BOGIEM jest najważnejsza .

  2. Mat

    Chrześcijanie bardzo długo nie podejmowali dyskusji na temat kanonu Starego Testamentu, gdyż uważali go za odziedziczony po Żydach i przez nich skompletowany. Można to domniemywać na podstawie ksiąg włączanych do tłumaczeń, a także innych zachowanych dokumentów. W V w. powstała Wulgata, przekład Starego Testamentu z hebrajskiego i greki (oraz Nowego Testamentu z greki), dokonany przez Hieronima, który za źródło przyjął hebrajskie oryginały pism, ale posiłkował się Septuagintą. Sam Hieronim odrzucał jednak księgi później nazwane deuterokanonicznymi jako część natchnionego kanonu. Różnice opinii istniały wśród wielu chrześcijańskich uczonych i duchownych aż do XVI w. Wielu teologów chrześcijańskich przedstawiało bardzo różne koncepcje kanonu, jednak do rozłamu na tym tle doszło dopiero w trakcie reformacji, kiedy ustalił się podział na kanony: katolicki, prawosławny i protestancki.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.