„Przybliżyło się do was Królestwo Boże”. Co to znaczy?

Jezus powiedział „Przybliżyło się do was królestwo Boże” (Łk 10,9). Co to znaczy?

Pytanie jest o tyle ważne, że w Ewangeliach synoptycznych (czyli Mateusza, Marka i Łukasza) głównym tematem Jezusowego nauczania jest właśnie „królestwo Boże” (ἡ βασιλεία τοῦ θεοῦ), które w Ewangelii Mateusza jest określane jako „królestwo niebieskie” (ἡ βασιλεία τῶν οὐρανῶν). Sformułowanie „królestwo Boże”, pojawia się wielokrotnie na kartach Ewangelii. Oto kilka przykładów:

Nawróćcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie (Mt 3,2)
królestwo niebieskie podobne jest do kupca poszukującego pięknych pereł (Mt 13,45)
Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię! (Mk 1,15)
Z czym porównamy królestwo Boże lub w jakiej przypowieści je przedstawimy? (Mk 4,30)
A jeśli Ja palcem Bożym wyrzucam złe duchy, to istotnie przyszło już do was królestwo Boże (Łk 11,20)

Itd.

Co Jezus chciał nam powiedzieć poprzez sformułowanie „królestwo Boże” ?

W skrócie!

Jak wynika z analizy wszystkich fragmentów Ewangelii synoptycznych, gdzie jest mowa o „królestwie Bożym”, Jezus mówi o nim w jego trzech etapach:

I – królestwo Boże w jego zalążku, czyli sam Jezus i Ewangelia, którą głosi;
II – od momentu śmierci i zmartwychwstania aż do paruzji, czyli do czasu ponownego przyjścia Jezusa. Jest to czas głoszenia i wzrostu królestwa Bożego;
III – niebo, czyli rzeczywistość Boga z ludźmi w wieczności.

A zatem „królestwo Boże” wskazuje najpierw na samego Jezusa i wyraża rzeczywistość, która została przez Niego zasiana, a która trwa i rozwija się w Kościele przez Niego założonym. Ostateczne wypełnienie się królestwa Bożego nastąpi na końcu czasów, kiedy Jezus Chrystus przyjdzie po raz drugi, ażeby dokonać sądu nad żywymi i umarłymi.

Należy tutaj dodać, że „królestwo Boże” można pojmować także w sensie dynamicznym. To znaczy rozumieć je jako „królowanie Boga”. Każdy bowiem, kto przyjmuje nauczanie Jezusa i wchodzi na drogę wiary, sprawia, że Bóg zaczyna królować w jego życiu. Wówczas możemy powiedzieć, że przybliżyło się do niego „królestwo Boże”, ponieważ sam Jezus, który jest istotą królestwa Bożego i wszystko to, co się z Nim i z Jego królestwem wiąże (wiara, sprawiedliwość, wierność, a nade wszystko miłość), zaczyna uobecniać się w życiu takiego człowieka, oddziałując również na otoczenie.

A zatem… odpowiadając na początkowe pytanie. Jeśli Jezus mówi, że „przybliżyło się do was królestwo Boże”, znaczy to, że sam Jezus się zbliża i rzeczywistość z Nim związana. Bóg pragnie przyjść, aby królować w naszym sercu, czyniąc nas tym samym zdatnymi do tego, aby po śmierci móc wejść do rzeczywistości pełnej pokoju i miłości, czyli do królestwa Bożego. To wszystko jednak domaga się metanoi – nawrócenia (dosł. zmiany myślenia), które nie jest jednorazowym aktem, ale ciągle powtarzającym się zwrotem serca ku Bogu.

Ten post ma 4 komentarzy

  1. W modlitwie wzorcowej Ojcze Nasz …
    . jest mowa o tym żeby przyszło królestwo jak i w niebie tak i na ziemi . Więc królestwo Boże w niebie już panuje ,po tym jak niebo zostało oczyszczone ze zbuntowanych synów bożych . Tylko ziemią i jej mieszkańcy czekają na to żeby i na ziemi zapanowało królestwo . Czytając z uwagą Biblię można dojść do wniosku że zmartwychwstanie jest możliwe zarówno w niebie jak i w przyszłośći na ziemi , tylko o tym gdzie kto zmartwychwstanie zadecyduje BÓG albo JEZUS.

    1. DanPol

      Pomyliles „królestwo Boże” ktore jest w nas z Królestwem Niebieskim ktore ma przyjsc … modlisz sie o to królestwo ” przyjdz królestwo TWOJE „

      1. Ojciec Jakub

        Nie, nie pomyliłem się. Królestwo Boże i królestwo niebieskie to jedno i to samo. Św. Mateusz (tylko u niego występuje sformułowanie królestwo niebieskie), który był Żydem i pisał swoją Ewangelię do Żydów, używa słowo „niebieskie”, ponieważ w tamtym czasie Żydzi zazwyczaj nie używali słowa Elohim (Bóg), ale zastępowano go innymi słowami, np. Haszszamaim „niebo” (dzisiaj najczęściej używanym substytutem słowa Elohim „Bóg” jest Haszszem „Imię”), stąd królestwo niebieskie, a nie Boże. W innych Ewangeliach (Mk,Łk i J) jest zawsze Królestwo Boże. Polecam lekturę „Królestwo Boże w trynitarnej wizji Łukasza” D. Chrupcały. Później możemy wrócić do rozmowy.

  2. Naoguł księża co innego mówią i robią co innego . A z tąbą bracie jak jest?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.