Dekalog (tłumaczenie a oryginał)

Dekalog, czyli 10 Bożych przykazań. Filmik, który zachęcam do obejrzeniam omawia Dekalog i ukazuje przede wszystkim to, czego nie można dostrzec w tłumaczeniu. Filmik został nakręcony kilka lat temu, ale treści są jak najbardziej aktualne i w warte poznania. Mając na uwadze, że film trwa około godziny, proponuję zacząć od 14:50 min. omijając informacje wstępne.

Ten post ma 3 komentarzy

 1. Jarosław Tulin

  Chętnie się dowiem czy Izraelici tworzac posąg złotego cielca złamali pierwsze przykazanie o obcych bogach. Na pewno złamali przykazanie o tworzeniu wizerunków – ale czy to przykazanie gdy pojawił się Jezus zmieniło swój kontekst?

 2. ojciec Jakub

  Oczywiście. Samo wcielenie się Jezusa-Boga łamie przykazanie o zakazie tworzenia wizerunków na podstawie słów z listu do Kolosan „[Jezus] jest obrazem Boga niewidzialnego” (Kol 1,15), co też Kościół wyraził oficjalnie na soborze Nicejskim II w 787 r. Temat jest jednak znacznie szerszy, stąd proponuje przeczytać mój wpis pt. „Czy kościół usunął drugie przykazanie”.
  https://ojciecjakub.pl/biblia/kosciol-usunal-drugie-przykazanie/

 3. Jarosław Tulin

  Jest tam napisane….
  …”Na tej podstawie Kościół po długiej refleksji (prawie osiem wieków) zdecydował, że to, co było komentarzem do pierwszego przykazania, zostało zniesione, ponieważ czas i miejsce uległy zmianie i domagało się tego dobro człowieka.”…

  „ZOSTAŁO ZNIESIONE” – gdyby brać pod uwagę samą Biblię to rozumiem że nie znajdziemy tam zniesienia zakazu tworzenia wizerunków – natomiast w KRK jest to wynikiem decyzji kościoła który po refleksji zdecydował się to przykazanie powiedzmy urealnić do wydarzeń które się dokonały w Jezusie.

  Jednak gdyby patrzeć przez pryzmat Biblii i tego iż Jezus powiedział iż nie przyszedł znieść żadnego przykazania ale je wypełnić to mamy jednak pewien problem i bez dołączania tradycji i prymatu Piotra nie jesteśmy w stanie wykazać na podstawie samego Pisma Świętego iż możemy tworzyć wizerunki,

  Dlatego protestant nigdy nie zrozumie katolika gdyż samo Pismo Święte bez Tradycji Apostolskiej nie podaje nam przyczyny wg której KRK powiedzmy osłabił to przykazanie.

  Czy dobrze to rozumiem?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.