Góra Megiddo czyli… Armagedon

Armagedon to w Apokalipsie miejsce, gdzie ma się odbyć ostateczna walka między siłami Boga i Antychrysta (Ap 16,12-16). Nazwa tego miejsca to tak naprawdę zniekształcenie słów „Har Megiddo”, czyli po hebrajsku „Góra Megiddo”. Znajduje się ona pomiędzy Samarią i Galileą. Na tej górze, albo raczej pagórku, znajdowało się miasto, które powstało 6000 lat temu. Obok rozciąga się równina Jizreel, jak to widać na zdjęciu.

Autor Apokalipsy odwołuje się do Armagedonu, ponieważ grecki topos, o którym tam mowa, nie tyle zwraca uwagę na miejsce, ile na sytuację, jaka tam zaistniała (bo samo topos znaczy: miejsce, pozycję, splot wydarzeń, sytuacja). Armagedon określa więc sytuację, w której narody ziemi i ich wojska, inspirowane przez siły demoniczne, wystąpią przeciw Bogu. Te siły wierzą w swoje zwycięstwo, gdy tymczasem ich całkowita klęska jest już blisko.

 

Widok z Megiddo (zdjęcie o. Jakub Waszkowiak)

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Dawid

    czy Megiddo może być zniekształceniem od Magoga?

    1. Ojciec Jakub

      Wg mnie obie nazwy nie mają ze sobą nic wspólnego. Magog pochodzi prawdopodobnie od akkadyjskiego mat Gog, czyli ziemia Goga. Podczas gdy Megiddo, pomimo tego, że prawdopodobnie również jest pochodzenia arkadyjskiego, jego znaczenie jest nieznane.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.