Miłosierdzie Boże a piekło

Jak rozumieć miłosierdzie Boże? Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmiku na ten temat.

Ten post ma 6 komentarzy

 1. Dziękuję za jasne słowa.

  Powinniśmy kierować naszą uwagę najpierw na Dekalog.

  Częścią Dekalogu jest III przykazanie o szabacie, który według KKK 2175 został przez Kościół przeniesiony na niedzielę.

  Przepisy Mojżeszowe odnośnie szabatu nakazują:
  1. Nie pracować (nie zarabiać pieniędzy)
  2. Nie zmusić innych do pracy (nie wydawać żadnych pieniędzy, nawet w restauracji)
  3. Nie podróżować (Wj 16,29)

  Dlaczego księża nie przekazują tej wiedzy z ambony?

  Nawet w dzisiejszym pierwszym czytaniu (środa III tygodnia Wielkiego Postu) zostało (celowo?) pominięty werset Pwt 4,2: „Nic nie dodacie do tego, co ja wam nakazuję, i nic z tego nie odejmiecie, zachowując nakazy Pana, Boga waszego, które na was nakładam.”

  Natomiast w Ewangelii usłyszałem dzisiaj słowa Jezusa: „ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie” (Mt 5, 18).

  Czy ja błądzę? Proszę mnie wyprostować.

  1. Niewątpliwie Dekalog jest bardzo ważny. Stanowił on dla Izraelitów podstawę do zawarcia przymierza z Bogiem pod górą Synaj. Jezus zaktualizował i uzupełnił rozumienie Dekalogu, o czym czytamy w Ewangelii Mateusza (Kazanie na Górze Mt 5-7). Przez fakt ZMARTWYCHWSTANIA Jezusa, najważniejszym dniem, już nie jest szabat, dzień w którym Bóg „odpoczął”, ale niedziela, dzień w którym Bóg zwyciężył śmierć i odkupił człowieka otwierając mu w ten sposób bramy nieba, dając możliwość wiecznego zbawienia.
   Nie wiem co mówią inni księżą z ambony, bo tematów jest wiele. Z mojej strony zapewniam, że już nie raz mówiłem o obowiązku świętowania niedzieli i powstrzymania się od pracy.

 2. Ojcze Jakubie
  Chciałbym zapytać jak to jest z tym zatwardzaniem serca Faraona przez Boga? Słyszałem że wg semickiego rozumienia wcale to nie oznacza że Bóg zatwardził serce Faraona tylko że Bóg nie przeszkodził Faraonowi w tym zatwardzaniu serca że. Jak to należy rozumieć? Słyszałem że serce to po semicku należy wiązać z rozumem i mądrością a nerki są odpowiednikiem naszego uczuciowego serca. Czy mógłby Ojciec coś więcej na ten temat napisać?

  1. Odpowiedź jest w zasadzie prosta. Starożytni Izraelici uważali Boga za pierwszą przyczynę wszystkiego, co się dzieje na świecie. Stąd różnica w wyrażaniu pewnych myśli. Dzisiaj my powiemy, iż np. „Bóg dopuścił, że ten człowiek zgrzeszył”, natomiast w tamtym czasie Żyd powiedziałby „Bóg sprawił, że on zgrzeszył”. Po prostu inny sposób wyrażania tej samej rzeczywistości, tzw. semityzm. Mam nadzieję, że moje wyjaśnienie było jasne 🙂

 3. Ojcze Doktorze, czy mógłby Ojciec przybliżyć nam warunki życia – chodzi mi przede wszystkim o status społeczny kobiety z cytowanej przypowieści. Jakie miała szanse wg ówczesnych realiów, aby mogła zmienić swoje życie? Dziękuje z góry za odpowiedź.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Menu